Modeller tasarlayın ve oluşturun

Döküm işlemi ile yapılan tüm parçaları üretmek için bir kalıba ihtiyaç vardır ve kalıp, tasarım ve model yapımının iki aşamasında üretilir.

 Kalıp yapımı

Kalıp yapımı, farklı parçaların üretilmesinin ana süreçlerinden biridir.Günümüzde, yapım yöntemine göre farklı parçaların yapılması için kalıplar hazırlanmaktadır. Döküm kalıpları üç kategoriye ayrılır ve her birinin kendine özgü uygulaması vardır.

Kalıp çeşitleri:

Döküm kalıplar

Kum kalıpları

Model tasarımı ve yapım aşamaları

Model tasarımında tasarımcı bilgi, donanım ve tecrübesine göre tasarım yapar. Bu arada, en iyi tasarım ve yolluk sistemine sahip olmak için model CATIA, MECHANICAL, SOLID WORK gibi yazılımlar kullanılarak tasarlanır, bu durumda model CNC makinesi ile işlemenin temelidir.

Modelin Montajı Kalıbın çeşitli bileşenlerini tasarladıktan sonra sıra onu üretmeye gelir. Bunun için POWERMILL yazılımı ile 3 boyutlu model üzerinde işleme programını çalıştırmaları gerekir ve program sonuçları ahşap üzerinde otomatik olarak gerçekleştirilmek üzere CNC makinesine verilir. Son olarak, bu bileşenler metal parça üretimi ve ayrıca stres giderme için dökümhaneye gönderilir. Modelin metal aksamları işlendikten sonra tüm aksamlar monte edilir ve son olarak döküm modeli döküm uygulamasına hazır hale gelir.

  • En iyi parçalara sahip olmak için, yalnızca akıllı ve verimli bir model tasarlayıp inşa ederek mümkün olan en doğru kalıba sahip olmanız gerekir. VECO firması, bu alanda uzman mühendisleri ile birlikte dünyanın en güncel ekipman ve teknolojisine sahip olarak, modelleri en iyi şekilde tasarlayıp inşa etmenin ve en doğru kalıpları üretmenin Gurur duyuyor

Döküm yöntemiyle parça üretmek için uygun bir kalıp üretilir. Her benzersiz parça için farklı yöntemler kullanan farklı döküm yöntemleri vardır. İşte en yaygın üç döküm kalıbı.

Bu yöntem, bir buçuk ila on beş milimetre arasında homojen kalınlığa sahip alüminyumdan yapılmış her türlü parçayı yapmak için kullanılır. Bu durumda erimiş alüminyum yüksek basınçla kalıba enjekte edilir. Bu yöntemde daha kaliteli ve nicelikli parçalar üretilebilmektedir. Kalıp sıcak haddelenmiş çelikten olup yüksek kalınlıkta üretilmektedir. Pres döküm kalıplar diğer tiplere göre daha pahalıdır ve daha büyük ebatlara sahiptir.
Bu yöntem, tek tip bir kalınlığa sahip olmayan ancak mukavemet açısından önemli olan alüminyum parçaların yapımında kullanılır. Bu yöntemde erimiş malzeme kalıba nazikçe yerleştirilir. Bu kalıplar çelikten yapılmıştır ve pres döküm olanlardan daha küçüktür.
Metal parçaların üretiminde en önemli yöntem kum kalıplarda dökümdür. Bu yöntem, metal bir modelin yapılmasını gerektirir. Kum kalıplar farklı şekillerde üretilmekte, bazıları otomatik, bazıları ise tamamen geleneksel ve manuel olarak üretilmektedir.